معرفی برخی اصطلاحات رایج در قالیبافی و معادل انگلیسی آن

معرفی برخی اصطلاحات رایج در قالیبافی و معادل انگلیسی آن

هر هنر و هر صنعتی عبارات و کلمات خاص خود را دارد، برای ما ایرانیان که گام های نخستین خود را همواره بر فرش دستباف آغاز نموده‌ایم و با هنر قالی و قالیبافی مانوس و عجین هستیم، همواره فرش نقطه آغازی برای پرسشگری بوده است.

بسیاری از ایرانیان در طول زندگی و کسب تجربیات شخصی با برخی از این اصطلاحات آشنایی دارند و برخی واژگان کاملا مختص شهر یا منطقه بافتی خاص می‌باشند. در ادامه برخی اصطلاحات رایج و عمومی‌تر در واژگان قالیبافی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای پیشبرد مهارت‌های ارتباطی بویژه برای بهبود دایره لغات و واژگان تخصصی فرش برای دانشجویان و دست اندرکاران فرش، لازمه فراگیری اصطلاحات مربوط به فرش به زبان انگلیسی از ملزومات پیشرفت ارتباطی در این دوران می‌باشد.

در رشته مقالاتی که بزودی در این مقوله به تحریر در خواهد آمد، در ابتدا با اصطلاحات مربوط به ساختار بافت و پایه فرش پرداخته می‌شود، که علاوه بر معرفی این اصطلاحات به زبان فارسی در ادامه اصطلاح به زبان انگلیسی آن نیز آورده می‌شود.

از مهم‌ترین اجزای یک فرش می‌توان به تار و پود آن اشاره کرد، تار  Warpبه رشته الیافی گفته می‌شود که بصورت عمودی در طول فرش قرار می‌گیرند و از ساختار های پایه‌ای فرش می‌باشند که گره فرش Knot به دور آن پیچیده می‌شود و به همین علت قابل رویت نیست و در نهایت به شکل ریشه‌های فرش Fringe در پایین و بالای فرش دیده می‌شود. جنس الیاف تار عموما از نخ پنبه است ولی در برخی مناطق از پشم و گاهی ازابریشم است . پود فرش Warp به نخ‌های افقی گفته می‌شود که در عرض فرش قرار می‌گیرند و آنها هم قابل رویت نیستند، بعد از گره زدن  در برخی مناطق یک بار پود گذاری می‌شود ودر برخی مناطق دوبار. جنس نخ پود عموما از نخ پنبه‌ای است ولی در مناطقی از نخ پشمی و یا ترکیبی از این دو یا مواد دیگر نیز استفاده می‌شود.

ساختار اصلی فرش و عامل ممتاز کننده آن نسبت به سایر زیراندازها، گره Knot فرش می‌باشد، که از الیاف پشم یا ابریشم یا ترکیبی از این دو بافته می‌شود. گره‌های بکار رفته در فرش‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند، گره فارسی یا گره نامتقارن Persian Knot / Asymmetrical و گره ترکی یا گره نامتقارن Turkish knot / Symmetrical Knot. نکته‌ای که در اینجا قابل تعمق است، ذکر این مطلب است که نوع گره می‌تواند خاستگاه بافت فرش را نیز آشکار کند، البته شایان ذکر است که امروزه کارگاه‌های قالیبافی در مناطق مختلف از گره‌های متفاوتی در بافت خود استفاده می‌کنند که این امر در شناسایی محل بافت فرش کمی خلل وارد کرده است. در نهایت نوع پرز فرش Pile  یا یه اصطلاح خامه و در موارد عامیانه‌تر گوشت فرش است که ماهیت فرش را رقم خواهد زد و الیاف بکار رفته در آن در اصطلاح رایج جنس فرش را مشخص می‌کند، بدین صورت که فرشی که پرز آن از ابریشم است را فرش ابریشمی Silk carpet  و فرشی که پرز آن از پشم است، فرش پشمی Wool carpet می‌نامند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منسبد خریدفروشگاه